Nowelizacja kodeksu pracy: zdalnie i na trzeźwo
Od 21 lutego br. pracodawcy będą mogli samodzielnie prowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości. Regulacje dotyczące pracy zdalnej zaczną natomiast obowiązywać od 7 kwietnia 2023 r.
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (opublikowana w DzU z 6 lutego 2023 r., poz. 240) wprowadza do kodeksu pracy m.in. nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości pracowników oraz pracy zdalnej. Regulacja zastępuje dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące telepracy, a rozdział IIb w dziale drugim (zatrudnianie pracowników w formie telepracy) zostanie wykreślony z ustawy. Zgodnie jednak z przepisami przejściowymi, warunki stosowania telepracy określone w porozumieniu lub regulaminie, a także wykonywanie telepracy na podstawie wniosku pracownika, jest dopuszczalne nie dłużej niż sześć miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.
Nowelizacja uchyla również art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.), który obecnie zezwala na pracę zdalną w trakcie stanu epidemii oraz zagrożenia epidemicznego. Przepis ten będzie jeszcze obowiązywać dwa miesiące od dnia ogłoszenia ustawy, czyli do dnia wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej.
Ustalenia stron…
Zgodnie z nową definicją, praca zdalna to praca, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta